Tarla Bitkileri Bölümü

Bölüm Tanıtımı

Tarla Bitkileri Bölümü 4 yıllık lisans düzeyde eğitim veren ve ziraat mühendisi yetiştiren bir bölümdür. Tahıllar, Endüstri Bitkileri, Yemeklik Tane Baklagiller, Yem Bitkileri ve Çayır- Mera Bitkileri olmak üzere 5 farklı kürsüye sahiptir.  Ziraat Mühendisliği temel bilgileri ve Tarla Bitkileri Yetiştirme ve Islahı konularında güncel bilgileri alan, bu bilgileri uygulama yeteneği ile donatılmış, Tarla Bitkileri tarımının sorunlarına dinamik çözümler üretebilen, yüksek rekabet gücüne sahip, dünyada ve ülkemizde güncel konulardan haberdar Ziraat Mühendisleri yetiştirilmektedir.

Bu bölümde eğitim gören öğrencilerimize sunulan araştırma olanakları ile onların başarılı bir kariyere adım atabilmeleri için gerekli temel bilgi ve pratik beceri kazanacakları şekilde eğitimler verilmektedir. Bu eğitimleri alan ve başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz, temel ve uygulamalı bilimlerde araştırmacı (akademik kariyer) olabilmek, endüstrisi, tarım, ormancılık ve tarıma dayalı sektörlerde görev alabilmek için her türlü donanımı kazanmaları sağlanmaktadır. Bölüm mezunları ziraat alanında faaliyet gösteren kamu kuruluşlarında (Ziraat Mühendisliği ile ilgili tüm kamu kurumlarında), başta tohum ve zirai ilaç olmak üzere değişik özel sektörlerde (sulama birlikleri, kredi kooperatifleri, tarımsal ürün işleme, mühendislik, danışmanlık, arazi toplulaştırma, gübre, tarıma dayalı ulusal- uluslararası firmalar) ve üniversitelerde istihdam edilmektedir.

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.